Firma Adı İletişim Konum
BİLGİ YAYINEVİ BASIM DAĞITIM KİTABEVİ VE KIRTASİYE A.Ş.
MEŞRUTİYET CAD. NO: 46/A MUTLU APT. / ÇANKAYA / ANKARA / TÜRKİYE
İletişim: +90 312 434 4998
Web: https://www.bilgiyayinevi.com.tr/
Salon: 7
Stant: 752
Ürün Grupları
  • Kultur Yayinlari

Bilgi Yayınevi Eski gazeteci ve kitap aşığı Ahmet Tevfik Küflü önce 1956 yılında Ankara Sakarya Caddesi nde Bilgi Kitabevi ni açtı. Bu kitabevi kısa sürede dönemin yazar ve şairlerinin, sanatçılarının, kitapseverlerin uğrak noktası haline gelecek ve Ankara nın simgeleşen kültür sanat noktalarından biri olacaktı. Kitabevinin açılışından 9 yıl sonra 1965 te Bilgi Yayınevi kuruldu. Bu adım 1972 de, kitapların ülke genelinde dağıtımını sağlamak amacıyla İstanbul da kurulan Bilgi Dağıtım ile güçlendirildi. Bilgi Yayınevi kuruluşundan itibaren editör veya danışman olarak bünyesinde yer alan Cevdet Kudret, Attilâ İlhan, İlhami Soysal, Turgut Özakman gibi değerli isimlerle ülkemizdeki yayıncılık alanında etkin bir rol üstlendi. Türk edebiyatına yön veren değerli yazarların ve eserlerin ilk dönem yayıncılarından oldu. Zaman içinde edebiyatla birlikte sosyal bilimler, yakın tarih, güncel politika alanlarındaki yayıncılıkta da belirleyici bir yer edindi. 1990 lı yılların başından itibaren, çocuk okuru olmayan bir toplumun yetişkin okuru olmaz ilkesinden hareketle çocuk kitapları yayımlamaya başlayarak Türkiye nin en çok okunan yazarlarıyla çocukları buluşturdu. Son yıllarda yayıncılık teknolojilerinin gelişimiyle sesli kitap, e-kitap çalışmalarına da ağırlık verdi. Yarım asrı aşkın sürede binlerce kitap yayımlayan Bilgi Yayınevi, bugün de yıllara dayanan yayıncılık deneyimi ve birikimini günümüz ihtiyaçlarına uygun çağdaş bakış açısıyla birleştirerek okurlarına yeni kitaplar sunmanın heyecanıyla yoluna devam ediyor.

YAŞLI ADAM VE DENİZROMAN
ÜRÜN AÇIKLAMASI:

Yaşlı Adam ve Deniz (İhtiyar Balıkçı), Ernest Hemingway in ölümsüz eserlerinden biridir. Hemingway 1953 te Pulitzer Ödülü nü Yaşlı Adam ve Deniz le kazanırken, 1954 te aldığı Nobel Ödülü nde de bu başyapıtının önemli bir payı olmuştur. Yaşlı bir Kübalı balıkçının açık denizde dev bir kılıçbalığıyla olan can yakıcı mücadelesini, son derece sade ve kuvvetli kelimelerle anlatır. Bu hikâyesiyle Hemingway, yenilgiye karşı cesaret, kayba karşı şahsi başarı temasını kendine has modern üslubuyla yeni baştan anıtlaştırmıştır. Yaşlı Adam ve Deniz, MEB in belirlediği 100 Temel Eser arasında da yer alıyor.

ŞU ÇILGIN TÜRKLERBELGESEL ROMAN
ÜRÜN AÇIKLAMASI:

1948 yılında on arkadaşıyla on gün boyunca, Polatlı dan Dumlupınar a kadar yayan yürüyen Turgut Özakman, Milli Mücadelenin romanını yazmaya o gün karar vermiş. Şu Çılgın Türkler 57 yıllık bir araştırmanın ürünüdür. Şu Çılgın Türkler, dünyadaki en meşru, en ahlaklı, en haklı, en kutsal savaşlardan birinin, emperyalizme karşı verilmiş ve kazanılmış ilk kurtuluş savaşının, bir millileşme ihtilalinin romanıdır. Cumhuriyetimize karşı yapılan saldırıların en yoğun olduğu şu günlerde, cumhuriyetin kılık değiştire değiştire gelen emperyalizme rağmen nasıl kazanıldığının eşsiz öyküsü.

MAVİ SÜRGÜNROMAN
ÜRÜN AÇIKLAMASI:

Halikarnas Balıkçısı, Mavi Sürgün için demişti ki: Karakolda ona, İstiklal Mahkemesi ne gideceksin denir. Niçin İstiklal Mahkemesi ne gittiğini bilmez. İki jandarma ile, kelepçeli olarak İstiklal Mahkemesi ne sürüklenir. Mahkemenin bulduğu bir suç vardır. Sonunda cezasının idam olacağı anlaşılır. Sabırlık ve tarlakuşu eller, göğüste kavuşturulmuş, idamı bekler. Sürgün edileceksin, denilir. Sürgün yeri Bodrum, bir muammadır, bir karanlıktır. Ama işte apansız karanlık kalmaz. Bu Mavi Sürgün yazısı, bu işin nasıl olduğunu anlatacaktır. Halikarnas Balıkçısıkimdir? sorusunun en en kestirme yanıtıdırMavi Sürgün.

FİLOZOF MEŞEROMAN
ÜRÜN AÇIKLAMASI:

Herkes üzerine düşeni yapmazsa ne olur? Yükümüzü başkasına taşıttırmak istesek ne olur? Toplu halde tembellik iyi midir? Rahata düşkünlüğün bedeli nedir? Uzun zaman önce yapılmış hatalar düzeltilebilir mi? Bir hatayı kabul etmemek ikinci hata mıdır? Doğruyu yanlıştan ayıran nedir? Neden bazıları doğrulara inanmak istemez? Neden bazıları sorunları çözmek yerine onlarla yaşamayı ve acı çekmeyi sever? Acı çekmek kader mi? Düşünmek çok zor bir iş mi? Dedikodu bir düşünme şekli mi? Kendisini eleştirmeyen toplumu ne bekler? Tek başına kalmak yanılmak mı demektir? Vazgeçmeyenler için bir olasılık daha var mıdır? Bu sorulardan bazılarını merak ediyorsanız Filozof Meşe yi okumanız gerekebilir.

BANA BİR RESMİNİ YOLLAROMAN
ÜRÜN AÇIKLAMASI:

Sözüm telden gelir, aklım gülden gelir, elin oğlu elden gelir, eğlen gönlüm eğlen, yaşam dediğin sevi mden gelir, yarın beklediğin ölüm, şaşırtır seni bugünden gelir Bana Bir Resmini Yolla, kışlada başlayan dostluğun küçük mektuplarla çoğaltıldığı, türkülerle düşleri süsleyen, Türkiye nin 30 lu yıllarına mercek tutan, Cumhuriyet aydınlığını, devrimlerin etkilerini, hastalıklarla mücadeleyi satırlardan yansıtan bir vefa öyküsü. Hidayet Karakuş, akıcı ve yalın kalemiyle bizim masalımızı anlatıyor.

CEZERİ VE MEZOPOTAMYA DAKİ SIRROMAN
ÜRÜN AÇIKLAMASI:

İçindeki sesi dinle, hayal et, iste, çalış ve başar. Yeryüzündeki ilk robotu yapan, ilginç icatlarıyla tarihe damgasını vuran, Anadolu topraklarının yetiştirdiği mucitle tanışmaya hazır mısınız? Cezeri, ortaçağın en büyük mühendislerinden. Onun gizemli hayatını ve Mezopotamya nın sırını, edebiyatımızın güçlü kalemi Mavisel Yener in içtenlikli dilinden okurken şaşıracak, sıradışı bir maceraya yelken açacaksınız.

KENTLERİN KALBİANI
ÜRÜN AÇIKLAMASI:

Dünya bir kitapsa bu kitabı okumadan bu dünyadan geç­me! Kentler sadece binalardan, caddelerden ibaret değildir, her kentin bir kimliği, ruhu, kalbi de vardır. Kentlerin kalbi, o kentlerde yaşayan, sokaklarında yürüyen, çalışan, emek veren, gerektiğinde isyan eden, direnen insanları ve eserleriyle o kentin nabzı olan şairleri, yazarları, sanatçılarıdır. Yaşar Seyman kentlerin nabzına kulak veriyor. Âşıklardan, ozanlardan devşirip kalemine taşıdığı özgün üslubuyla bizim eller dediği Anadolu dan başlayıp beş kıtadan onlarca kentin kalp atışını, kokusunu, rüzgarını alıp getiriyor sayfalara. Erzincan dan, Ankara sokaklarına, Tanrılar Dağı Nemrut tan İzmir de işçi kadın Rukiye ye, Zonguldak maden işçilerinden Güney Afrika da Mandela ya, Hakkâri deki Dengbêj çiçeği Asmin den Arjantin de Mercedes Sosa ya, Goethe nin kenti Frankfurt tan Hintli kadınların renkli sarilerine uzanan; emeğin, kadın mücadelesinin, kitapların, şiirlerin, şarkıların izinde, Can Ersal ın renkli desenleri eşliğinde dolu dolu bir yolculuğa çıkıyoruz.

DEVRİDAİMROMAN
ÜRÜN AÇIKLAMASI:

Keşke sözcükler insanlara zekâları, vicdanları, eğitimleri, asalet ve zarafet seviyelerine göre paylaştırılsa. Dil herkese eşit verilmese, sözcükler dervişi cahil karşısında, mazlumu zalim karşısında âciz ve savunmasız bırakmasa. İstanbul un sofistike ve bir o kadar berduş ilçesi Beşiktaş ta damacana su işiyle iştigal eden Serkan, giderek tuhaflaşan ve onu her geçen gün daha çok sarsan rüyaların etkisindedir. Safdil Macit, su gibi ömründe Işık ına kavuşmak için ortalığı birbirine katarken, 68 Kuşağına imzasını en fiyakalı şekliyle atacağının farkında değildir. İstanbul da su dağıtımı işinin Dersaadet Anonim Su Şirketi ne devredilme sancıları yaşanırken, bu mühim meseleyi kendine dert edinen azledilmiş Ahmet Vefik Paşa, ne fevkalade bir zat olarak tarihe geçeceğinden bihaber, köşesinde Zor Nikâhı adlı oyunu yazmakla meşguldür. Yolunu kaybetmiş bir taş ve bir mektup, zamanın devridaimi içinde insanların hayatına sızar. Ve belki de bu insanların farklı zamanlarda aynı yerde yaşamış olmak dışında birbiriyle hiç ilgisi yoktur... Ezgi Tanergeç, 2022 Turgut Özakman İlk Roman Yarışması ödülünü kazanan Devridaim de, ilham aldığı günlük, sıradan deneyimlerin arkasındaki sarsıcı olayları ve birbiriyle ilgisiz görünen insanları suyun izinden giderek usta bir kurguyla birbirine bağlıyor. Akıcı dili ve canlı anlatımıyla okuyucuyu kimi zaman puslu zamanlarda bir ömrün üzerine örtülen eski bir gazete kâğıdına, kimi zaman bir Paşa nın konağındaki Hereke sabahlığa, kimi zaman sokak sokak gezen bir damacana suya götürüyor.

ABUR CUBUR CANAVARIROMAN
ÜRÜN AÇIKLAMASI:

Aytül Akal, Abur Cubur Canavarı kitabında hem çocukların hayal gücünü genişletiyor hem de bol bol gülümsetiyor. Ergenlik döneminin başındaki bir çocuğun deneyimlerini, ailesi ve arkadaşlarıyla olan ilişkilerini, hayatı sorgulamasını Bora nın gözünden aktarıyor. İkisinin de aklı fikri beni doyurmaktaydı. Belli ki ikisinin de sağlıklı beslenme nedir, nasıl olur, haberleri bile yoktu. Neden beni bu kadar yedirmeye çalışıyorlardı? Kitapları birçok dile çevrilen Aytül Akal ın 154. kitabı olan Abur Cubur Canavarı, heyecanlı, sürükleyici ve keyifli bir roman.

EKMEK PARASIROMAN
ÜRÜN AÇIKLAMASI:

Ekmek Parası, Muzaffer İzgü nün kendi yaşamından yola çıkarak yazdığı unutulmaz roman Zıkkımın Kökü nün çocuklar için uyarladığı versiyonudur. Bu kitapta işini kaybeden bir baba, ayakkabısı olmayan çocuklar, su baskınında yıkılan bir ev, kaybolan eşyalar ve ev sahibinin karşısında bükülen boyunlarıyla anlatılan bir ailenin hikâyesine tanıklık edeceksiniz. Tüm bu olumsuzluklara rağmen dünyanın en güzel ailesinin hikâyesi

Firmanın kayıtlı temsilcilik bilgisi bulunmamaktadır.

Firmanın kayıtlı marka bilgisi bulunmamaktadır.