40. ULUSLARARASI İSTANBUL KİTAP FUARI MESAJ SETİ

TÜYAP Fuarcılık Grubu tarafından 1982’den bu yana 40 yıldır düzenlenen İstanbul Kitap Fuarı, bu seneye dek 15 bin yayınevi ve sivil toplum kuruluşunu 12 milyondan fazla okur ile bir araya getiren,  ülkemizin en köklü edebiyat buluşmasıdır.
Yüzlerce yayınevinin ve binlerce yazarın okurlarla buluştuğu, 1987 yılında Fazıl Hüsnü Dağlarca’nın ilk onur yazarı seçilerek başlanan ve her yıl değerli edebiyat insanlarının onurlandırdığı fuarın bu yılki Onur Yazarı TÜYAP Kültür Fuarları Danışma Kurulu tarafından, Türkiye'de iletişim bilimlerinin oluşumuna katkı veren öncü isimlerden, yazar, çevirmen, hukukçu, sosyolog, siyaset ve iletişim bilimci gibi birçok unvana sahip Prof. Dr. Nermin Abadan Unat olarak belirlenmiştir. Fuar süresince Unat’ın yaşamı ve eserleri üzerine, kendisinin de katılımıyla çeşitli panel ve söyleşiler düzenlenecek. Ayrıca yazarın yaşamına ve eserlerine odaklanan bir anı kitabı da okurlarla buluşacak.
  • Fuarın 40. Yılı olması sebebiyle, 1987 yılından bu yana belirlenen onur yazarları ile ilgili bir kitap hazırlıyoruz, kitabın aynı zamanda sergisini de gerçekleştireceğiz,
  • Yine 40. Yıl sebebiyle, 1982 yılından bu yana her yıl özelinde hazırlanan Fuar afişlerinden oluşan bir sergi de okurlar ile buluşacak.
Fuarın Ana Teması ise Cumhuriyetimizin 100. Yılı dolayısıyla “Yaşasın Cumhuriyet” olarak belirlendi.  Temaya ilişkin olarak, 100.  Yıl Etkinlikleri kapsamında, Cumhuriyetin Yüzyılı Edebiyatı konu başlığı altında, yüzyılın şiiri, öyküsü, çocuk ve gençlik edebiyatı, romanı, denemesi –eleştirisi ve yayıncılığı ile ilgili de ilgili çekici söyleşiler gerçekleşecek, birbirinden değerli yazarlar okurlarla bir araya gelerek, fikirlerini paylaşacaklar.
Yurt içi ve yurt dışından birbirinden değerli yayınevlerini, yazarları ve okurları ağırlayacak olan İstanbul Kitap Fuarı, 10 salon ve toplam 40 bin metrekarelik alanda kurulacak. Fuara yurt içi ve yurt dışından 998 yayınevi ve sivil toplum kuruluşu katılacak, 400’den fazla kültür etkinliği ve 2000’den fazla yazar imza günü düzenleyecek.
Fuara 500 binin üzerinde ziyaretçinin yoğun ilgisi bekleniyor.
Fuar kapsamında, 28-31 Ekim tarihleri arasında açık olacak uluslararası salonda bu sene yurt dışından Kuzey Makedonya, Almanya, Çin, Romanya ve İran’dan yayınevleri yer alacaklar. Bu yayınevleri uluslararası salonda yer alacak olan söyleşi alanında düzenleyecekleri söyleşiler ile ilgili ülkelerdeki yayıncılık pazarının durumu hakkında bilgiler paylaşacaklar.
  • Edebiyat dünyamızda uluslararası buluşma olanakları yaratan İstanbul Kitap Fuarı’na 2023 için “Hindistan” odak pazar ülkesi olarak belirlendi. Buna ilişkin olarak Hindistan’dan gelecek olan yayınevlerini Fuarda ağırlamaya hazırlanıyoruz. Buna ek olarak, Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca yürütülen ve kısa adı “TEDA” olan “Kültür ve Turizm Bakanlığı Türk Kültür, Sanat ve Edebiyat Eserlerinin Dışa Açılımını Destekleme Projesi” kapsamında 15 farklı ülkeden gelecek yayıncılar, katılımcı yayınevleri temsilcileriyle birebir görüşmeler gerçekleştirecek, telif alışverişinde bulunacak. 29 Ekim 2023 Pazar günü Hindistan’dan gelecek yayınevleri ile Türk yayıncıların yer alacağı bir panel gerçekleşecek, panelde iki ülke arasındaki telif alışverişinin arttırılmasına yönelik fikirler paylaşılacak.
İstanbul Kitap Fuarı kapsamında oluşturulacak “Interaktif Etkinlik Alanı”nda çocuk ve yetişkinlere yönelik belirlenen günlük temalara uygun olarak düzenlenecek ilgi çekici etkinliklerle ziyaretçiler keyifli zaman geçirecekler.
  • 30 Ekim - Pazartesi: Fantastik Gün
  • 31 Ekim - Salı: Manga - Anime – Roman Kahramanları Günü.
  • 1 Kasım - Çarşamba: Çocuk ziyaretçiler için Ekoloji – Sürdürülebilirlik. Yetişkinler için ise Polisiye.
  • 2 Kasım - Perşembe: Yaratıcılık ve Tasarım  - Hayal Et
  • 3 Kasım – Cuma: Çocuklar için Yapay Zeka ve Robotik Uygulamalar. Yetişkinler için ise Parapsikoloji ve Spiritüalizm.
1 Kasım 2023 tarihinde İllüstratör - Yayıncı Buluşması gerçekleştirilecek olup, buluşma tüm çocuk ve gençlik yayıncıları ile illüstratörlerin katılımına açık olacaktır. Etkinlik kapsamında, yayınevi yetkilileri ile illüstratörlerin bir araya geleceği ikili görüşmelerde illüstratörler portfolyolarını doğrudan yayıncılara sunabilecek, işlerini tanıtma fırsatı yakalayabilecekler.
 
ÖNCEKİ SAYFAYA GERİ DÖN